Erhan Kara


5 Haziran 1986 İskenderun doğumlu Erhan Kara, müzik hayatına aktif olarak 2003 yılında gitar eğitimiyle başlamıştır.

İskenderun’da birçok yerel rock grubunda solist ve gitarist olarak yer almıştır.

2008 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümü‘nden mezun olmuştur.

Ağustos 2010’da Erzincan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünü kazanmış ve bir yıl eğitim gördükten sonra Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümüne geçiş yapmıştır.

Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Çoksesli Korosu ile yirminin üzerinde konser ve şehir dışı koro festivallerinde görev almıştır.

4 Mayıs 2013’te Prof.Dr Mustafa Uslu şefliğinde Marmara Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu ile katıldığı üniversiteler arası koro yarışmasında Otantik( geleneksel) dalda ikincilik, çoksesli düzenleme dalında birincilik yaşamıştır.

2012-2015 yılları arasında Boğaziçi Caz Korosu‘nda korist olarak yetmişin üzerinde konser iki yurtdışı koro festivali ( Fransa – Polyfollia, Macaristan Europa Cantat ), bir yurtdışı uluslararası koro yarışmasında ( Varna May Choir Competition ) görev alıp bu yarışmada karma korolar kategorisinde birincilik elde etmiştir.

27 Temmuz – 5 Ağustos 2018 tarihlerinde o sene yirmincisine Estonya‘nın ev sahipliği yaptığı Avrupa‘nın en büyük koro festivali olan Europa Cantat Festival‘de Latin America Roots atölyesinde katılımcı olarak bulunmuş ve bu atölyenin sonunda verilen konserde solo eser söylemiştir.

14 Nisan 2014 tarihinde Kıraç ile stüdyoya girerek Muammer Sun bestesi olan 19 Mayıs Marşı’nın vokal ve koro kaydında yer almıştır.

18-24 Ocak 2015 tarihleri arasında Londra’dan gelen Royal Opera House organizasyonu ile yapılan İstanbul Zorlu Center’da dört defa temsili yapılan La Boheme Operası‘nda oynamıştır.

10 Şubat 2016 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı‘ndan mezun olmuştur.

20 Haziran 2016’da İskenderun Heripus Çoksesli Korosu‘nu kurmuştur.

Sergilediği konserlerden toplanan kitap bağışları ile Arsuz Pirinçlik Ortaokulu, Ağrı Doğubeyazıt Nuhun Gemisi Ortaokulu ve Van Kıratlı Köyü Selahattin Ülkümen İlkokulu’na kütüphaneler kurulmuş ve Arsuz Pirinçlik Ortaokulu kütüphanesinin açılışında İskenderun Heripus Çoksesli Korosu ismi ile ilk dinletisini vermiştir.

2018’den beri devlet okulunda müzik öğretmenliği yapmaktadır.

Koromuza halen koro şefliği yapmaktadır ve sayısız konserler vermiştir.